שירות אזרחי "למען הקהילה"

שירות החובה בצה"ל נמצא במשבר. אחוז המשרתים במסגרתו, מתוך כלל המחזור, הולך ויורד משנה לשנה ואנו מתקרבים למצב שבו ישרתו רק 50% מבני המחזור ואולי אף פחות מזה.

דברתי על כך לא מעט בכתב ובעל פה. לצערי עד היום ללא תוצאות. הפתרון בעיני הוא ראשית, קיצור השירות והעמדתו על שנתיים וחצי לבנים, וכן תשלום ראוי למשרתים בצה"ל. תשלום כזה עדיף על כל שיטה עקיפה של הענקת זכויות (למשל, זכותם של חיילים משוחררים לרכוש מגרש או ללמוד שנה אקדמית חינם וכו'). מטבע הדברים הוא שרק חלק מהמשוחררים ייהנו מזכויות אלה, שיגררו גם טענות בדבר הפליה. אולם מובן שלא ניתן לטעון דבר כנגד תשלום ראוי למשרתים בצה"ל.

הצעה אחרת שהועלתה היא הקמת שירות אזרחי, שבו ישרתו כל אלה שאינם משרתים בצה"ל. חוששני שפתרון זה איננו מוצלח. ניתן ליישמו כל עוד מדובר בכמה מאות או אלפים בודדים המשרתים בו בהתנדבות. כל ניסיון ליצור שירות חובה אזרחי נדון לכישלון ונזקו רב מתועלתו. מה בכלל ניתן יהיה לעשות בכל אותם עשרות אלפים (אם יצליחו לגייסם) שאין להם הכשרה מיוחדת למקצועות אזרחיים? האם יישלחו לסייע בעבודות ניקיון בבתי חולים? בעבודות נהיגה? באבטחה? בכל המקרים הללו, גם כאשר מדובר בפעולות חיוביות, תישאל השאלה כיצד ישפיע הדבר על שוק העבודה, וקיים חשש שהשירות האזרחי, שיינתן מן הסתם חינם, יתחרה בעובדים הנמצאים בשוק זה ואשר שכרם, שממילא איננו מהגבוהים, יפגע ויתדרדר.

יתר על כן, מי יפקח על כל העובדים בשירות האזרחי? מרגע שהוא הופך חובה, יהיו ודאי כאלה שלא יחפצו למלא את התפקיד שהוטל עליהם ואולי אף יבקשו להתחמק ממשימותיהם. האם יועמדו לדין על השתמטות או על ביצוע רשלני של עבודתם? יהיה בוודאי צורך במנגנון שלם שיפקח על כל השירות האזרחי, ויהיה צורך לספק למשרתים מזון ואולי אף מגורים ותשלום כלשהו. בקיצור מדובר בהוצאה גדולה שתועלתה דלה, שלא לדבר על כך שהשירות האזרחי עלול לשמש תחליף נוח לאלה המעדיפים אותו על פני שירות צבאי ממשי. השירות האזרחי יקנה פטור למעשה מהשירות הצבאי, אך יזכה אותם במסלול קל ונוח וכנראה גם קצר יחסית,  ויחד עימו לכל הזכויות המוענקות למשרתי צה"ל. בכך נהיה עדים לצמצום נוסף בהיקף שירות החובה. לפיכך, עדיף להפנות את המשאבים המיועדים לשירות האזרחי ולייעדם לתשלום למשרתים שירות חובה.

ארשה לעצמי להפנות את המתעניינים בנושא השירות למאמר שפרסמתי בעבר וכותרתו "החזר מס לחיילים בשירות חובה". המאמר מופיע בבלוג, ובעתיד יופיע גם בעמודי המאמרים בעיתונות כפי שפורסם במקור.

פורסם בקטגוריה בלוג, צבא, עם התגים , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה