האחרון שיכול להתלונן

מאמר זה התפרסם בידיעות אחרונות בתאריך 30.1.2019
לקריאת המאמר המודפס בטאב נפרד

תקופת כהונתו של נתניהו מתקרבת כנראה לסיומה. הזעם והטרוניות על תרומתה של מערכת המשפט לשקיעתו רחוקים מלהרשים. יש לזכור שמערכת המשפט היא שזיכתה את נתניהו במעמדו הרם. כאשר נתניהו בראשות הליכוד התמודד נגד אולמרט, הוא נותר באופוזיציה בראשות מפלגה בת 12 צירים. המערכת המשפטית היא שהביאה להדחת אולמרט ולעליית נתניהו. הוא האחרון שזכאי להתלונן עליה.

יתר על כן, יחסה של מערכת אכיפת החוק כלפי נתניהו מתון בהרבה מהיחס שלו זכו ראשי הממשלה יצחק רבין ואהוד אולמרט. רבין הודח בשל חשבון הדולרים למרות שהיתה זו עבירה שלא היה עימה קלון ושהיתה קיימת לגביה אפשרות של ברירת קנס. אולם היועץ המשפטי דאז מנע זאת והביא למהפך שהעלה את מנחם בגין לשלטון.

כלפי אולמרט התנהל מרדף חסר כל רסן, שאחד משיאיו היה ההליך חסר ההצדקה של גביית עדות מוקדמת מטלנסקי בבית המשפט, הליך שהביא לסיום כהונתו.

יחסה של מערכת המשפט לנתניהו הוא הרבה יותר מתון. די להזכיר את ההכרזה שניתנה עם פתיחת החקירות בפרשת הצוללות, שטיהרה את נתניהו מראש בפרשה זו, שהנסתר בה עדיין רב על הנגלה.

אמנם,  יש לא מעט צדק בטענותיו של נתניהו כנגד ההדלפות נגדו וגם כנגד הופעתו של מנדלבליט בתוכנית של דנה ויס, אף שהצליח שלא לומר בה שום דבר משמעותי. אך שוב, ההדלפות נגדו הן כאין וכאפס לעומת מה שהיה בתקופתו קודמו, אהוד אולמרט, ולא זכור לי שנתניהו התמרמר על כך.

ברור גם שקיימות בעיות חמורות הנוגעות למערכת המשפט, לתפקודה, ליחס בינה לבין שאר רשויות השלטון ולפגיעה בזכויות אדם המתרחשת במסגרת המשפט הפלילי. אולם ההתמודדות ההכרחית עם בעיות אלה תוכל להיעשות רק אחרי סיום כהונתו של נתניהו. ומן הראוי שהדבר ייעשה תוך הבנות בין הממשלה שלאחר נתניהו לבין האופוזיציה המרכזית.

אזכיר אחדות מבעיות אלה. הראשונה בהן היא היועץ המשפטי לממשלה המרכז בידיו סמכויות שבשום מדינה דמוקרטית לא ניתנו לאדם שאיננו נבחר ציבור. הצירוף המוזר של סמכות תביעה עם סמכות הייעוץ יצר מצב לא טבעי, שלא לומר חולני ממש, שבו היועץ המשפטי אחראי על חקירות נתניהו, המתנהלות מזה שנים. הוא גם אמור להחליט על העמדתו לדין, ובמקביל הוא משמש יועץ לנתניהו ולממשלתו. זוהי תופעה שלמיטב ידיעתי אין לה מקבילה בעולם. האם מישהו היה מעלה על הדעת, למשל, שרוברט מולר, החוקר המיוחד של דונלד טראמפ, יכהן במקביל כיועץ של טראמפ בכל ענייני הממשל והשלטון בארה"ב?

הפרדת הייעוץ מהתביעה חיונית לתפקוד הסביר והבריא הן של התביעה והן של הייעוץ. במקביל יש צורך במערך ביקורת על התביעה. אבל מערך הביקורת שהוקם איבד כל אפקטיביות והיועץ המשפטי נמצא מחוץ לביקורת ומעל לביקורת. נתניהו ואנשיו מתלוננים כיום על אכיפה מפלה. בנקודות אחדות הצדק עימם. ראוי היה למנות ועדת בדיקה ממשלתית למשל לגבי מה שהתרחש בימי רות דוד בפרקליטות תל אביב או בפרשת האזנות הסתר בעניינו של חיים רמון. אבל נתניהו לא דאג לכך, כשם שלא דאג למערך הביקורת, בשנים שיכול היה לעשות זאת. כעת צריך להמתין לסיום תפקידו.

אפשר גם לשקול חסינות לראש הממשלה לגבי מעשים שבוצעו קודם לכניסתו לתפקיד (חסינות זו לא היתה חל על המעשים המיוחסים לנתניהו) ובלבד שתקופת הכהונה תוגבל לשתי קדנציות. לבסוף אזכיר את פלישת בית המשפט העליון לתחומי הרשות המבצעת והמחוקקת, לרבות עיסוקו בביטול חוקי יסוד. גם הטיפול בנושא חשוב זה יצטרך להמתין למערכת שלטונית שאחר נתניהו, שתפעל בנושאים אלה בדרך ממלכתית, שקולה ועניינית.

פורסם בקטגוריה בלוג, משפט, פוליטיקה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה