הרפתקאות מר שאלה בארץ עוץ

לפני מספר שנים, הקים בארץ עוץ, אדון יצחק שאלה את חברות "דלק רולטה אדום" ו"דלק רולטה שחור". בכל אחת מן החברות הכניס אדון שאלה מאה מיליון זוז הון עצמי. חברת "דלק רולטה אדום" נגשה לבורסה המקומית, הנפיקה אג"ח ולוותה מיליארד זוז מקופות הגמל של תושבי ארץ עוץ בריבית של 10% לשנה. בדומה לה, נגשה חברת "דלק רולטה שחור" לבורסה המקומית אף היא ולוותה מיליארד זוז. שתי החברות התחייבו להחזיר את הקרן והריבית כעבור שנתיים.

לאחר הגיוס קנה אדון שאלה כרטיס על החללית הקרובה לכדוה"א ונסע להשקיע את מיטב כספם של תושבי עוץ. מיד אם נחיתתו על המסלול בקייפ קנוורל הוא עבר למחלקה הראשונה במטוס שהביא אותו היישר למלון היוקרה המקומי בלאס וגאס. עוד לפני שסיים לשתות מן הקוקטייל שקיבל בשולחן הרולטה, הניח אדון שאלה את מיליארד הזוז של חברת "דלק רולטה אדום" על הצבע האדום בשולחן הרולטה ואת מיליארד הזוז של חברת "דלק רולטה שחור" על הצבע השחור. בעוד הכדור מסתובב על הרולטה השיק מר שאלה כוסות עם חבריו לשולחן מר עץ בן-פנדה ומר תלתן לביי, והביט במתח על הכדור המתגלגל. הכדור נחת על 7 אדום וקולות צהלה נשמעו מן השולחן לכל עבר. החברים נשמו לרווחה שהכדור לא נחת על הספרה 0 ירוק. הדילר משך את מיליארד הזוז שהונחו על הצבע השחור (הפסדה של "דלק רולטה שחור"), הוסיפם למיליארד הזוז על הצבע האדום והגיש את שני המיליארד שהונחו על השולחן בחזרה למר שאלה (רווחיה של "דלק רולטה אדום").
מר שאלה חזר במהירות לארץ עוץ והוציא שתי הודעות מהירות לתקשורת המקומית. באחת הכריז על רווחיה המרשימים של "דלק רולטה אדום" ובשניה ביכה את מר גורלה של של "דלק רולטה שחור" אך הבטיח לא לבצע "תספורת" למשקיעים. במשך שנתיים ניסה לשווא מר שאלה למצוא דרך להשיב את הכספים למחזיקי אג"ח חברת "דלק רולטה שחור". לבסוף, נאלץ מר שאלה לפנות אל מחזיקי האג"ח ולהביע את צערו שלא יוכל להחזיר את כספי המלווים כי חברת "דלק רולטה שחור" פשטה את הרגל ועל המלווים לפרק את החברה ולחלק בינהם את שוויה. וכי מה יעשה מר שאלה? זה טיבו של עולם, חברות פושטות את הרגל וזהו חלק מהסיכון שהמלווים לקחו על עצמם. עם זאת, מר שאלה הרגיש רע מאד, ועל כן החליט לעשות מעשה ולהציע למלווים אלטרנטיבה. האלטרנטיבה כללה הבטחה להזרמת מאתיים מיליון זוז מכספו האישי של מר שאלה.
בסופו של יום, הרוויחה חברת "דלק רולטה אדום" שבבעלותו של אדון שאלה שש מאות מיליון זוז לאחר שהחזיר את הקרן (מיליארד), הריבית (200 מיליון) והעביר כסף לחברת "דלק רולטה שחור" (200 מיליון). שמח וטוב לב, פנה מר שאלה לבורסת ארץ עוץ בבקשה לגייס כסף פעם נוספת ל "דלק רולטה אדום". לתדהמתו, סרב הרגולטור לאפשר זאת. הרגולטור הסביר שחוקי  הבורסה בארץ עוץ דורשים צינון של חמש שנים מבעל שליטה שעשה "תספורת" לנושיו. לא עזרו תחנוני מר שאלה והסבריו שכעת ל"דלק רולטה אדום" יש שם ידוע בתחום וביכולתה להרוויח כסף רב בסיכון מזערי. הרגולטור הסביר, אין אנו רוצים לתמרץ בעל שליטה שסך שהרווחים שבחברות שבבעלותו הוא שלילי בעוד שבעל השליטה עצמו ירוויח מן השונות בתוצאות של עסקיו. לפני שמר שאלה עזב, הוסיף הרגולטור, הידעת שקופות הגמל שהשקיעו ב"דלק רולטה שחור" נתבעים בתביעה ייצוגית על ידי חוסכיהן על שהשקיעו בחברה במינוף גבוה וללא בטחונות ראויים?
אדון שאלה הוא איש היקום הגדול, וכאשר נסגרה הדלת בבורסה בארץ עוץ חשב היכן בגלקסיה יוכל לגייס עוד כסף. לאחר זמן מה חשב על הבורסה בתל אביב. שם חשב לעצמו, הרגולציה לא תמנע ממני לגייס כסף מספר פעמים גם כאשר אפסיד לפעמים כסף. חבל שלא אוכל לגייס שם כסף להשקעה ברולטה, אולי אקים שם חברה לחיפושי גז ונפט וחברה לנדלן.

פורסם בקטגוריה בלוג, יהונתן פרידמן. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה